7 Mayıs ‘’Dünya Astım Günü’’
07 Mayıs 2024

           

                Astım akciğer içi hava yollarında daralmaya neden olan ve alevlenmeler ile seyreden kronik bir akciğer hastalığıdır.Tüm dünyada her yıl Mayıs ayının ilk Salı günü organize edilen ‘’Dünya Astım Günü’’etkinlikleri ülkemizde de 7 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleştirilecek olup Dünya Astım günü için bu yıl ki teması ‘’Astımda Bilgi Güç Verir,Bilgi Anahtardır’’ olarak belirlenmiştir.

Astımda neden nefes darlığı olur?
Astımda nefes yollarında mikrobik olmayan ve süreklilik arz edebilen bir inflamasyon (iltihaplanma) vardır. Bu nedenle nefes yollarının duvarları şiş ve ödemlidir. Bu durum nefes yollarının, dışarıdan gelen uyaranlara daha fazla yanıt vermesine sebep olur. Toz, duman, koku gibi uyaranlar ya da çeşitli alerjenler ile hemen öksürük, hırıltı, nefes darlığı ve göğüste baskı ve tıkanıklık hissi gibi yakınmalar ortaya çıkar.

Her astım aynı mıdır?
Hastalarda şikayetlerin hepsi bir arada olmayabilir. Bazı hastalarda sadece öksürük bazı hastalarda da öksürük olmaksızın nefes darlığı olabilir, bazı durumlarda özellikle enfeksiyon varsa tüm yakınmalar bir arada ortaya çıkabilir. Bazı hastalarda yakınmalar sigara dumanı, hava kirliliği, egzersiz ve mesleki ajanlar gibi çevresel nedenlerle, bazı hastalarda ise alerjen olarak adlandırılan ev tozu akarları, polenler, hayvan deri döküntüleri ve mantar sporları gibi maddelerle tetiklenir. Astımın önemli tiplerinden biri de mesleksel astımdır. 


Astım tedavi edilebilir mi?
Astım hastalığının seyri hastadan hastaya farklı olabildiği gibi, aynı hastada zaman içinde de değişkenlik gösterebilmektedir. Dolayısı ile diğer pek çok hastalıktan farklı olarak tedavi süreci de dinamiktir. Astımı kontrol altında tutabilmek için kullanılan ilaçlar ve dozlarında duruma göre değişiklik gerekebilmektedir. 

Astım tamamen kontrol altına alınabilir mi?

  • Doktor kontrolünde olursanız,
  • İlaçlarınızı doktorunuzun önerdiği şekilde ve uygun teknikle kullanırsanız,
  • Sigara içmez, içilen yerde durmazsanız,
  • Astımınızı tetikleyen faktörlerin ve alerjenlerin neler olduğunun farkında olup mümkün olduğunca onlardan uzak durursanız,
  • Düzenli egzersiz yaparsanız,
  • Grip aşınızı olursanız,
  • Gerektiğinde hızlı etkili nefes açıcı ilacınızı vakit geçirmeden, nefes yollarınızın tamamen kapanmasını beklemeden kullanırsanız,
    Astım kontrol edilebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır.

ASTIM2


ASTIM1

AST4
AST 3