Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi
13 Haziran 2024

2.BASAMAK YENİDOĞAN YOĞUNBAKIM ÜNİTESİ


   Yeni doğmuş bebeklerde görülebilecek komplikasyonlara anında ve doğru şekilde müdahale edilebilmesi, yaşama şansının artırılması ve tedavilerde başarı oranının yükseltilebilmesi açısından donanımlı yoğun bakım ünitelerinin varlığı çok büyük bir önem taşır. Bebeğin olası tedavi ve bakım uygulamaları sırasında tüm teknolojik ekipmanların bulundurulduğu özel ve izole alanlarda, uzman sağlık profesyonelleri tarafından gözetim altında tutulması gerekir. Bunun için doğumun Yenidoğan Yoğun Bakım birimleri bulunan sağlık kuruluşlarında gerçekleştirilmesi çok önemlidir.

            Hastanemiz Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi 2 salon, 1 izolasyon odası 14 yataklı 2.basamak olarak hizmet vermektedir.Hastanemiz yenidoğan yoğun bakım ünitesinde sarılık rahatsızlığı olan bebekler ,solunum destek ihtiyacı olan bebekler,göbek iltihabı olan bebekler,enfeksiyonu olan vb. bebekler  tedavi edilmektedir.Ünitemizde görev alan tüm hemşirelerimiz bebek canlandırma,anne sütü ve emzirme danışmanlığı sertifikalarına sahiptir.Kapılarımızda merkezi kontrol kilit sistemi bulunmakta olup ,bebeklerin güvenliğinin sağlamak adına bileklik,küvöz tekerlik kilidi bulunmaktadır.Anne ve bebek birlikteliği tarafımızca önemsenmekte olup,anne dostu hastane ünvanına sahip olan hastanemiz bebeğin anne sütü almasını teşvik etmektedir.Küvöz başı emzirme alanımız mevcut olup anne ve bebeğin konforu için oldukça önemlidir.

             Tedavi gören bebekler için kullanılan bebek bezi,ıslak mendil gibi bebek bakım ürünleri her küvöz başında bebeğe özel olarak kullanılmaktadır.Bebeklerimiz 24 saat monitörize edilmekte olup,sık sık pozisyon değiştirilmektedir.Fototerapi esnasında bebeğin göz ve cilt sağlığını korumak adına göz bandı kullanılmaktadır. Yenidoğan yoğun bakım ünitemizde el hijyenine büyük önem verilmekte olup,annelerimiz el hijyenleri tam olarak sağlandıktan sonra içeri alınmaktadırlar.Hasta güvenliğinin sağlanması adına ünitemize giriş çıkışlar kontrol altındadır.

Ziyaret Kuralları :

      Yenidoğan Yoğunbakım Ünitesi ‘nde bebeklerin birinci dereceden yakınlarına ilgili hekimitarafından vizit sonrası müsait olduğu anda bebeğin genel durumu ile ilgili bilgi verilir. Telefon ilehasta yakınına olağan dışı bir durum olmadıkça bilgi verilmez. Acil durumlarda hastane telefonu ile hasta yakınına ulaşılır.

      Annelerimiz 09:00-12:00,15:00-18:00,21:00-00-00, 03:00-06:00 saatleri arasında 40 dakika olacak şekilde emzirme için alınmaktadır.
  • IMG_6332.JPG
  • IMG_6336.JPG
  • IMG_6337.JPG
  • IMG_6341.JPG
  • IMG_6344.JPG
  • IMG_6346.JPG
  • IMG_6352.JPG
  • IMG_6349.JPG
  • IMG_6358.JPG
  • IMG_6339.JPG